Az 5 leggyakoribb kérdés a koporsós temetéssel kapcsolatban
- Zsolt Mandli
- 3 nappal ezelőtt
- 2 perc olvasás

Mennyi idő a "bomlás" koporsós temetés után?
A koporsós temetés után a holttest teljes lebomlásához szükséges időt porladási időnek nevezzük. Magyarországon ez hivatalosan 25 év, amely időtartam alatt a test természetes úton lebomlik a földben. Ezt az időtartamot a temetkezési szabályzatok is rögzítik, és ennek letelte után lehetséges például újabb koporsós rátemetés vagy exhumálás külön engedély nélkül
A porladási időt számos tényező befolyásolhatja, mint például a talaj típusa, a hőmérséklet, a nedvesség, valamint a koporsó anyaga és minősége.
Mennyit kell várni, hogy újra felállítsák a sírkövet koporsós temetés után?
A koporsós temetés után a sírkő felállításával általában fél-egy évet érdemes várni. Ennek oka, hogy a temetés során felásott földnek időre van szüksége a természetes tömörödéshez. Ha túl korán állítják fel a sírkövet, a talaj süllyedése miatt az megdőlhet vagy megsérülhet.
Bár technikailag már 3 hónap elteltével is lehetséges a sírkő felállítása, a szakemberek általában javasolják a hosszabb várakozási időt a stabilitás érdekében.
Egyes vállalkozások rendelkeznek talajtömörítő gépekkel, amelyek felgyorsíthatják a folyamatot, de a természetes tömörödés továbbra is a legbiztonságosabb megoldás.
Összefoglalva, a sírkő felállításának időzítésekor fontos figyelembe venni a talaj természetes tömörödését, hogy elkerüljük a későbbi problémákat.
Miért kell koporsós temetésnél újraváltani a sírhelyet, urnásnál meg miért nem?
A magyar jogszabály szerint a sírhelynek legalább 25 évig érvényesnek kell lennie koporsós temetés esetén. Ennek oka a koporsóban elhelyezett test és koporsó porladási ideje. Ez az az időtartam, ami alatt a természetes bomlási folyamatok végbemennek. Urnás temetésnél ez nem szükséges, hiszen ott a hamvak már egy zárt edényben nyugszanak, és nem járnak ilyen biológiai kockázatokkal vagy természetes lebomlással. Az urnafülkék, urnasírok és urnakripták esetén – eltérő megállapodás hiányában – az első urna elhelyezésétől számított 10 éves használati idő van érvényben.
Mikor szükséges az engedély?
A sír megnyitásához az illetékes népegészségügyi hatóság engedélye szükséges, ha:
Az elhalálozástól számított 15 éven belül történik a sír felnyitása, például exhumálás, hamvasztás vagy más temetési helyre való áthelyezés céljából.
Fertőző betegségben elhunyt személy sírhelyére történő rátemetés esetén. Ilyenkor az engedélyező hatóság korlátozhatja a rátemethető elhaltak számát, és bizonyos betegségek esetén (például kolera, pestis, lepra, sárgaláz, kiütéses tífusz, takonykór, AIDS, vírusos hemorrhagiás láz) a sír megnyitására csak az elhalálozástól számított egy év elteltével adható engedély.
Csak koporsós temetésnél szükséges engedélyt kérni, hamvasztás esetén nem.
Az engedélyezési eljárás célja, hogy megelőzze a fertőző betegségek terjedését, és biztosítsa a közegészségügyi előírások betartását.
Eltűnt a föld a sírról – kinek kell szólni?
A válasz egyszerű: a sírhelyet bérlő személy feladata az állapot figyelemmel kísérése. Ha lesüllyedt a föld, vagy szükség van újrahantolásra, azt a temető irodájában lehet jelezni és megrendelni. Fontos tudni, hogy a sírhely nem „örök”, hanem egy időre szóló bérleti jogviszony – épp úgy, mint egy albérlet.
Comments