top of page
Szerző képeZsolt Mandli

Minden, amit az özvegyi nyugdíjról tudni érdemes



Az özvegyi nyugdíj fontos támogatás azok számára, akik szeretett házastársukat vagy élettársukat elvesztették. Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, kik jogosultak az özvegyi nyugdíjra, milyen feltételeknek kell megfelelni, és milyen típusú özvegyi nyugdíjak léteznek.


Kinek jár az özvegyi nyugdíj?

Özvegyi nyugdíj járhat a házastársaknak, bejegyzett élettársaknak, elvált házastársaknak, házastárstól külön élő személyeknek és élettársaknak is, amennyiben a jogszabályban meghatározott feltételek teljesülnek. Az együttélés hossza, illetve közös gyermek megléte is befolyásolja a jogosultságot.


Élettársnak jár-e özvegyi nyugdíj?

Azok akik több mint egy évet megszakítás nélkül együtt éltek és gyermekük született, vagy

megszakítás nélkül tíz év óta éltek együtt. Szükséges feltétel az, hogy az élettársak azonos lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkeztek, melyet lakcímkártyával, vagy kormányablak által kiállított hatósági igazolvánnyal szükséges igazolni.


Elvált házastárs kaphat özvegyi nyugdíjat? 

Az elvált, továbbá a házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személy özvegyi nyugdíjra jogosultsága akkor állapítható meg, ha házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg, melyet bírósági határozattal szükséges igazolni.


Milyen feltételei vannak még az özvegyi nyugdíjnak?

Az özvegyi nyugdíjat akkor lehet megállapítani, ha az elhunyt öregségi nyugdíjban részesült, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban részesült, vagy a haláláig a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati időt megszerezte. További feltétel lehet még, hogy az özvegy árvaellátásra jogosult gyermekről gondoskodik, vagy maga is nyugdíjjogosult.


Mi az az ideiglenes özvegyi nyugdíj? Mennyi pénzt jelent az özvegyi nyugdíj?

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj a házastárs halálától számított egy évig jár. Mértéke a nyugdíjnak a 60 %-a, amely az elhunytat a halál időpontjában öregségi nyugdíj címén megillette, vagy megillette volna. 

A végleges özvegyi nyugdíj mértéke az özvegy státuszától függően változhat. Ha az özvegy például saját jogú nyugdíjban részesül, akkor az özvegyi nyugdíj mértéke 30%, de egyéb esetekben ez elérheti a 60%-ot is.

Az ideiglenes időszak után végleges özvegyi nyugdíjat kaphat az, aki betölti a nyugdíjkorhatárt (vagy tíz éven belül betölti), megváltozott munkaképességű (egészségi állapota legfeljebb 50 százalékos), házastársa jogán kiskorú gyermeket nevel, legalább két árvaellátásra jogosult gyermekről gondoskodik, vagy fogyatékkal élő gyermeket, tartósan beteg gyermeket gondoz.


Milyen esetekben szűnik meg az özvegyi nyugdíj?

Az özvegyi nyugdíjra való jogosultság megszűnik, ha az özvegy újra házasságot köt.

A Télizöldnél a temetés megszervezése mellett segítséget nyújtunk az özvegyi nyugdíj ügyintézésében is. Forduljon kollégáinkhoz bizalommal. 


2 megtekintés0 hozzászólás

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page